DZIKA STRONA

Wiosenne szczepienie lisów! Uważaj na swojego pupila!

by Kasia-
wiosenne-szczepienie-lisow-uwazaj-swojego-pupila

Wiosna, ćwierkające ptaki, buchająca zieleń, aż chce się ruszyć w plener! Pomysł świetny, tylko z miejscem na spacery trzeba uważać! W wielu rejonach kraju rozpoczęła się wiosenna akcja szczepienia lisów! Szczepionki zostały rozrzucone lub dopiero bedą, w lasach, na polach, łąkach i w parkach.

Przełom kwietnia i maja to czas zrzutu przez samoloty szczepionek, które mają zapobiegać wściekliźnie u lisów wolno żyjących. Akcja ruszyła w prawie całym kraju. Dawka szczepionki to pakiet w postaci krążka(4,5 cm x 4,5 cm x 1 cm), koloru zielono-brązowego o mocno rybnym zapachu. Kiedy lis przegryzie pojemnik, specjalny płyn poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej wytworzy odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie. Tylko tyle i aż tyle. 

Szczepionki działają wyłącznie na lisy. Teoretycznie nie stanowią zagrożenia dla zwierząt domowych i gospodarskich, ale jeśli nasz pupil ją dopadnie należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza weterynarii. Takie przypadki muszą zostać opisane, a zwierzę musi zostać poddane obserwacji pod nadzorem lekarza ze zwróceniem uwagi na kwestie alergiczne i neuropatologiczne. Inspektor Weterynaryjny zaleca trzymanie psów na smyczy przez minimum 14 dni od momentu zrzutu szczepionek.

Nie należy dotykać i podnosić szczepionki, te które dotykane są przez ludzi omijają lisy. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką. Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii.