SCHRONISKOWCE, ZDROWIE

Rocznica kastracji – czy Bezet się zmienił?

by Kasia-
rocznica-kastracji-bezet-sie-zmienil

Kastracja. Ostatnio sporo linków traktujących o tym temacie zalało moją facebookową tablicę. Miedzy innymi od Co Pies na to? Czy Śledź też pies ( odnosniki do nich pojawią się poniżej) Przysiadlam na rachunek sumienia by sprawdzić jak się mają Fakty i Mity do naszego Bezeta, który rok temu przeszedł zabieg. Ciekawi?

Kastracja dla wielu właścicieli psów zwrot wręcz przerażający. Wypuścić do internetu te hasło to jak wsadzić kij w mrowisko. W zasadzie warto zrobić sobie popcorn, siedzieć i patrzeć jak się ludzie zabijają na argumenty.

Milena była wysterylizowana już w schronisku taką ją wzięliśmy. Bezet został poddany kastracji bo i tak zobowiązywała nas do tego umowa z Fundacją z której pochodzi. Zresztą o naszej motywacji możecie przeczytać w osobnym, nieco starszym wpisie.

Odpaliłam na ekranie – Fakty i Mity o kastracji i postanowiłam skonfrontować je z Bezetem. Bilans? Chyba nie jest zaskakujący.

Agresja

Mówi się, że kastracja ma być lekiem na agresywne zachowania psów. Ma wyciszyć, ma uspokoić. Ba! Ma zrobić z psa pierdołę. O jakże ja bym chciała by chociaż w 20 procentach to zadziałało w przypadku Bezeta. Sorry Winetou nic nie dzieje się samo i nic nie dostaniesz za darmo. Bezet nie jest może najbardziej agresywnym psem świata a zwłaszcza bez smyczy, ale swoje za kołnierzem ma i jego spokój zawdzięczamy tylko i wyłącznie pracy. Jak tylko troszkę mu poluzujemy błyskawicznie zaczyna to wykorzystywać. Nie ma zmiłuj życie z psem to ciągła praca.

Magda z Co Pies na to w nowym wpisie na blogu omawia ciekawe wyniki badań traktujących o kastracji. Podpunkt o agresji psów – wart przeczytania bo bardzo zaskakujący! Kliknijcie.

Najpierw masa pózniej masa

Gdy Bezet do nas trafił był przerażająco chudy ważył około 12 kg. By mógł trafić na stół zabiegowy musieliśmy go nieco podtuczyć. Dziś waga pokazuje 20 kilogramów i do jego wielkości jest idealna. Powiedziałabym nawet, że te plus dwa kilogramy dobrze zrobiłyby mu dla urody.

Bardzo często słychać stwierdzenie – nie wykastruje psa bo będzie gruby! I tu przytoczyć muszę wpis Śledź też pies – jeśli z góry założysz, że będzie gruby to pewnie się tak stanie. Siła przyciągania i takie tam. Tylko od Ciebie zależy kondycja Twojego psa. Ucięli pieskowi atrybuty męskości polować na dziewczynki już nie chce więc poluje na jedzenie, jaka inna radość mu w życiu została?

Radość zabawy, tropienia, węszenia! Zapewnij czworonożnemu coś więcej niż kanapę.

Leniwy Romeo szuka Julii

Wycinają psu jajka wyciągają przy okazji baterie… No niestety nie. Nie w naszym wypadku. Gdyby ktoś chciał prowadzić badania nad psim ADHD ja Bezeta wypożyczę od razu i na dłuższy okres. To jest pies, który ma takie pokłady energii, że mógłby napędzać agregat prądu przez trzy dni. Bieganie z nim, za nim, przed nim, bieganie przy rowerze, po schodach… bieganie z szarpakiem, bieganie za piłka… tropienie, węszenie a ten jak nakręcony. Po kastracji nie zmieniło się zupełnie nic.

Podobno też psiaki po kastracji tracą element „włóczęgostwa” za panienkami. Hola hola! Nie Bezet! Za suczką z 11 piętra to się trzęsie tak, że oddałby Milenę na burgery do Koreańskiej knajpy. W zasadzie za większością suczek się trzęsie…