DZIKA STRONA, POZA DOMEM

Pokot to nie tylko film. Poznaj zwyczaje myśliwskie

by Kasia-
pokot-film-poznaj-zwyczaje-mysliwskie

Pokot. Słowo ostatnimi czasy wypowiadane wszędzie. A to wszystko za sprawą nagrodzonego na Festiwalu w Berlinie filmu Agnieszki Holland, który powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Do polskiej premiery pozostało jeszcze kilka dni, przed wyjściem do kina warto poznać znaczenie tego słowa. Niestety, to nie będzie lektura przyjemna dla ludzi wrażliwych.

Pokot. Gdzieś te słowo w uszach dzwoni, coś świta, ale nie do końca wiadomo co. To nic innego jak element tradycji i zwyczajów łowieckich. Jego szczegółowy przebieg dokładnie opisany jest w zbiorze zasad etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich. Tak wiem, sporej części społeczeństwa etyka i myśliwy w parze nie idą. 

W ów dokumencie czytamy że: Łowiectwo jest szczególną dziedziną życia społecznego – łączy w sobie harmonijnie ochronę przyrody ojczystej i wykonywanie polowania, walor kulturalno-obyczajowy i rekreacyjny, wartości wychowawcze i gospodarcze. I właśnie w odniesieniu do wartości wychowawczych pokot najczęściej pojawia się w przekazach medialnych. Psycholodzy, obrońcy praw zwierząt i zwykli „cywile” poddają wątpliwości sens zabierania najmłodszych na te „krwawe przedstawienie”.

Pokot to system układania zabitej w czasie polowania zwierzyny. Bardzo istotne jest tutaj ułożenie w odpowiedniej hierarchii ( nie ma jednolitego przepisu dla całego kraju, ale różnią się detalami na „dole piramidy”) z podziałem na płeć. Myśliwi zapewniają, że to nie festiwal próżności i prezentacja „celnego oka” ale przede wszystkim forma oddania hołdu zwierzynie. 

Ustrzelone egzemplarze nie mogą leżeć na „gołej ziemi” czeka na nie swego rodzaju dywan, najlepiej z gałęzi drzew iglastych lub dębu.

Z lasu powinna być wywożona łbem skierowanym do łowiska – w ten sposób żegna się z knieją. Tusze układa się zawsze na prawym boku, głowy skierowane są w kierunku myśliwych. W przypadku drapieżników istotne jest wyprostowanie kity do przedłużenia linii grzbietu. Na ranie postrzałowej układa się kawałek złomu( to gałązka jodły, sosny czy innego krzewu rosnącego w miejscu upolowania zwierzyny grubej)samcom częścią odłamaną w stronę głowy( podziękowanie za trofeum) a samicom w kierunku narządów rodnych ( podziękowanie za przychówek).


foto: POLSKI ZWIĄZEK ŁOWIECKI


W pierwszym rzędzie, najbliżej myśliwych dawniej układało się drapieżniki wielkie takie jak wilk, ryś czy niedźwiedź. Dziś na te gatunki się nie poluje. „Palmę pierwszeństwa” przejmuje SIERŚĆ czyli łosie, jelenie, daniele, muflony. Kolejny rząd to CHYB – dziki. Zwierzynę grubą kończy sarna. Następne w hierarchii łowieckiej są KITY czyli borsuki, lisy, kuny i tchórze. Po nich znajduje się TURZYCA – zające i króliki oraz PIÓRO czyli ptactwo. W przypadku większej ilości zwierzyny co dziesiątą sztukę. wysuwamy o pół długości tuszy do przodu. Uczestnicy polowania nie mogą przekraczać zwierzyny ułożonej na pokocie.

Gdy pokot zostanie ułożony sygnalista gra na zbiórkę. Myśliwi ustawiają się w szeregu z bronią zawieszoną na ramionach – bez futerałów a naganka w kamizelkach ochronnych. Następuje złożenie raportu z przebiegu polowania. Zostaje ogłoszony król oraz wice król polowania a także największy pudlarz. Po bokach pokotu rozpalone są ogniska lub pochodnie.

Sygnaliści obecni na polowaniu grają sygnał strzelonej zwierzyny dla każdego gatunku osobno – biorący udział w ceremonii ściągają nakrycia głowy. Specjalne melodie są odgrywane również dla wybranego króla oraz pudlarza. Możliwe jest również włączenie do pokotu, pasowania. 

Polowanie kończy oficjalna formuła, wygłaszana przez prowadzącego, obwieszczająca zakończenie łowów. Sygnaliści grają wówczas sygnał „Koniec polowania” i „Darz Bór”.

Jaki będzie Pokot okiem Agnieszki Holland? Czy to zwierzęta mszczą się na myśliwych za wyrządzaną krzywdę? I w końcu czy film będzie lepszy niż książka? Premiera już 24.02.2017!