PORADY, ZDROWIE

Spokojny Sylwester – dyfuzor, kropelki a może tabletki?

by Kasia-
pies-w-sylwestra

Pies w Sylwestra. To temat, który zaczyna zaprzątać głowy właścicieli już w pierwszych dniach listopada. A to czasem już za późno. To za późno gdy tak jak my chcecie od wybuchów uciekać w głuszę najlepsze miejsca noclegowe są już zazwyczaj zajęte. A co z lekami, dyfuzorami, żelami które dostępne są w aptekach i sklepach internetowych? Opinie są podzielone. Na jedne psiaki działają na inne zupełnie nie. Dziś krótki przegląd tego co możecie zakupić.

Pies w Sylwestra to jedno. A pies egzystujący pod koniec listopada i cały grudzień to drugie. Ciężko mi zrozumieć dlaczego nadal fajerwerki i inne hukowe pociski sprzedawane są w zasadzie wszędzie i to już od listopada. Po co? W jakim celu? Czy nie wystarczający byłby jeden dzień 31 grudnia? Biznes moi drodzy biznes.

Mam wrażenie, że jedno nakręca drugie. Tu coś zrobi łubudu raz jeden drugi. Pieseł się boi. O cholerka trzeba coś zrobić by ulżyć. Trzeba wydreptać ścieżkę do apteki lub zoologicznego lub do laptopa i zobaczyć co tam producenci dają. A dają coraz to więcej. Szczerze zatrzymałam się na etapie tabletek. Zawsze mieliśmy jakieś na podorędziu, ale ostatecznie nigdy psu nie zdecydowaliśmy się ich podać. A rynek się mocno powiększył…

Dyfuzor

Żeby w domu ładnie pachniało w kontaktach macie zamontowane specjalne dyfuzory z kompozycją zapachową? Też taki mam. Okazuje się, że są też wersje dedykowane psiakom.

I nie, nie pachną kiełbaską, salcesonem czy inną wołowiną. Pachną domem, pachną dzieciństwem, pachną mamą czyli pachną bezpieczeństwem. Dyfuzory z feromonami zawierają tajemniczo brzmiący D.A.P. Czyli Dog Apeasing Pheromone – jest to feromon wytwarzany przez sukę kilka dni po narodzinach szczeniąt. Badania pokazały, że jest skuteczny rownież w terapii psów dorosłych – logiczne zapach mamy koii przecież każdego!

W przypadku sylwestra dyfuzor z feromonami należy włączyć od tygodnia do dwóch wcześniej. Najlepiej w miejscu gdzie pies chowa się przed wystrzałami lub w pokoju gdzie przebywa najcześciej. Jeden flakonik wystarcza na około cztery tygodnie pracy.

Ceva Adaptil to chyba najbardziej popularna opcja. W serii jest rownież spray i obroża – wszystkie z feromonami.

Ceva Adaptil Dyfuzor

Kropelki

Spot on czyli kropelki kojarzą mi się głownie z ochroną przed kleszczami. Jak się okazuje w temacie pies w sylwestra też mają coś do powiedzenia. Przykładowy produkt – Beaphar No Stress Spot On.

Beapar No Stress Spot On dla psów, skutecznie i w naturalny sposób, pomaga wyciszyć się psom i ogranicza problemy behawioralne u psów wszystkich ras i w każdym wieku. Zawarty w kroplach ekstrakt walerianowy po jednorazowej aplikacji będzie działać wyciszająco do 1 tygodnia. Tyle w teorii w praktyce przebijając się przez opinie klientów można zauważyć pewien trend. Działa ALE! Działa, ale z pewnością nie przez tydzień, raczej przez kilka godzin. Suma sumarum może na samą noc sylwestrową wystarczy?

Beaphar No Stress Spot On

Tabletki/Żele

Wiecie,wydaje mi się że wszystkie preparaty, które dopuszczone są do powszechnej sprzedaży na przykład w sklepach internetowych powinny być bezpieczne dla zwierząt. Jednak mimo wszystko przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z weterynarzem. A już szczególnie gdy aplikujemy coś do paszczy jak tabletki czy żele.

W sklepach zoologicznych czy tych stacjonarnych czy tych online większość produktów uspokajających dla psów bazuje na substancjach roślinnych takich jak dziurawiec czy waleriana. Ponad to często spotykane składniki aktywne to tryptofan i tauryna. Ten pierwszy ma działać na ośrodkowy układ nerwowy, nie zaburzając przy tym pozostałych funkcji życiowych organizmu ( jesteś świadomy, ale nie możesz ruszać ciałem – słabo nie? po co to komu? a niestety niektóre leki uspokajające tak właśnie działają. UWAGA na SEDALIN – dlaczego UWAGA? Zajrzyjcie do wpisu Białego Jack’a klik) natomiast tauryna hamuje nadmierne pobudzenie w czasie sytuacji stresowej.

Część tabletek należy podawać na kilka-kilkanaście dni wcześniej a część działa przez zaledwie dwie trzy godziny i aplikuje się je na 30-60 minut przed przewidywaną sytuacją stresową.

Dr Seidel DermaPharm Stress Out dla psa
To ty najlepiej znasz swojego psa. To ty masz weterynarza, którego darzysz zaufaniem, to ty znasz swoje otoczenie i wiesz kiedy zaczynają się wystrzały. To ty możesz uciec w głuszę i odpuścić sobie wszystkie specyfiki. Wszystko zależy głównie od Ciebie!