POZA DOMEM

Czy pełnia księżyca wpływa na zachowanie zwierząt

by Kasia-
pelnia-ksiezyca-wplywa-zachowanie-zwierzat

Pełnia księżyca – pada takie hasło i wiele osób łapie się za głowę. Bo to w wielu przypadkach oznacza gorszy sen a nawet brak snu. Gdy leżałam na porodówce był dzień przed pełnią i faktycznie w dniu następnym izba przyjęć pękała w szwach. Nadal niewiele wiemy w temacie oddziaływania księżyca, na zwierzęta, ale co nieco już się w literaturze pojawiło.

Pełnia księżyca – o co to nie robi z człowiekiem. O ileż mitów/zabobonów/przesądów dookoła niej krąży. Jedna z piosenkarek dzień pełni uważa za najlepszy na podcinanie końcówek włosów. Pełnia to podobno kapitalny czas na budowę…kominków. To również wyborny moment na pielenie chwastów! Również w czasie pełni dobrze jest zbierać zioła jeśli korzystamy z naturalnych terapii. W czasie pełni jesteśmy bardziej emocjonalni, garniemy się do kontaktu z drugim człowiekiem, ale jednocześnie jesteśmy również bardziej drażliwi. Podobno.

KAŻDA PEŁNIA SWOJĄ NAZWĘ MA

Mamy styczeń. Mamy pełnie, ale czy wiedzieliście, że każda pełnia ma swoją nazwę?
styczeń – Pełnia Księżyca Wilka
luty– Pełnia Księżyca Lodu
marzec – Pełnia Księżyca Przebudzenia
kwiecień – Pełnia Różowego Księżyca
maj – Pełnia Kwiatowego Księżyca
czerwiec – Pełnia Truskawkowego Księżyca
lipiec – Pełnia Burzowego Księżyca
sierpień – Pełnia Księżyca Jesiotrów
wrzesień – Pełnia Księżyca Żniwiarzy
październik – Pełnia Księżyca Myśliwych
listopad – Pełnia Księżyca Śniegowego
grudzień – Pełnia Księżyca Długiej Nocy

CHWILA DLA NAUKOWCA

Mądre głowy – a jakże – postanowiły sprawdzić co jest z tą pełnią księżyca i zwierzętami. I tak na przykład uczeni z Colorado State University College of Veterinary Medicine and Biomedical Science postanowili sprawdzić czy istnieje korelacja między pełnią księżyca a natężeniem wizyt w lecznicach weterynaryjnych. W tym celu analizowali wizyty na przełomie 11 lat. Wynik? Bezpośrednio przed pełnią, w trakcie a także niedługo po liczba wizyt u lekarza była o 28 procent wyższa. Zwierzęta trafiały z bardzo różnymi dolegliwościami od urazów kończyn po ukąszenia, drgawki czy tak dramatyczne zdarzenia jak zatrzymanie akcji serca.I to w zasadzie tyle z naukowych opracowań. Poszukiwałam informacji czy to może jakieś fale, może promieniowanie a może coś jeszcze działa w jakiś sposób na zwierzęta. Wszystko jednak wskazuje na to, że wyjaśnienie zwiększonej aktywności zwierząt w tym czasie czy częstszych wizyt w klinikach może być szalenie proste. Pełnia księżyca – więcej światła – więcej widać. Przecież to takie proste.  Jaśniej na zewnątrz i wyraźniej widać harcującą wiewiórkę, wyraźniej widać znienawidzonego psa sąsiada, wyraźniej widać życie.

Pełnia to bardzo atrakcyjny czas na obserwacje nieba. To czas gdy chętniej wieczorem wynurzamy się z domu. Mądrzejsze głowy również tu upatrują zmian w zachowaniu, a wszelakie urazy mają być następstwem spacerów. Ciekawe.