ZDROWIE

Gorączka u psa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

by Kasia-
goraczka-u-psa-powinienes-o-niej-wiedziec

Gorączka. Teoretycznie sprawa dobra bo pokazuje, że organizm broni się przed bakteriami czy wirusami. Teoretycznie dobra. Praktycznie stawia nas na równe nogi. A gorączka u psa ? Co zrobić? Jak rozpoznać? Przecież futrzak nie powie nam, że coś mu dolega…

Nosek mokry i zimny pies zdrów jak ryba! Nosek ciepły i suchy, houston mamy problem! No niestety to nie jest takie łatwe, gdyby było weterynarze nie mieliby nic do roboty. Nie można diagnozy opierać tylko i wyłącznie na „kondycji” nosa.

Standardowa temperatura ciała psa w dużej mierze zależy od rasy. Jednak przyjmuje się, że od 37,5 do 39 stopni to norma. Czyli nieco więcej niż u człowieka. Gorączka u psa występuje gdy termometr pokazuje powyżej 39 stopni ( temperatura poniżej 37,5 stopni to też stan, którego nie wolno lekceważyć). Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, jest objawem, że układ odpornościowy zaczął reagować na jakąś infekcję. Może zdażyć się tak, że organizm obroni się sam, ale często potrzebna jest pomoc specjalisty.

Gorączka u psa może być ciężka do wykrycia bo zwierzę może nie wykazywać żadnych specyficznych objawów. Jeśli zauważysz u futrzaka, któreś z poniższych zachowań może warto sięgnąć po termometr?
-apatia
-letarg
-utrata apetytu
-zmiana zachowania
-ukrywanie się w cichym i ciemnym miejscu
-omijanie miski z wodą – może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia
-biegunka

I nadchodzi taki dzień kiedy to trzeba ogon podnieść do góry i temperaturę zmierzyć. Tak, są na rynku termometry sprawdzające temperaturę na uszach, ale te doodbytnicze są bardziej miarodajne. Mierzenie temperatury psiakowi to wielki sprawdzian dla Twojej empatii i delikatności. Jeśli go oblejesz możesz uszkodzić odbytnicę a tego chyba nikt nie chce.

Ja osobiście nie przepadam za termometrami cyfrowymi…wychowałam się jeszcze na termometrach rtęciowych i ten jeden który pozostał w domu traktowany jest jak relikwia. Jednak termometry cyfrowe mają to do siebie, że działaja błyskawicznie a oto nam właśnie chodzi. Nie byłoby fajnie, gdyby psiak usiadł z termometrem rtęciowym włożonym w miejscu strategicznym.

Termometr wkładamy na głębokość około 3 cm. Pies nie będzie skakał pod niebiosa z radości i trudno mu się dziwić, ale sam zabieg nie jest bolesny. Gorączkę warto skonsultować z lekarzem zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne objawy. Warto też dać najzwyczajniej w świecie psu odpocząć – duża ilość snu zawsze przynosi ulgę. Zmiana diety na bardziej płynną również dobrze się sprawdzi. To ważne by nie doprowadzić do odwodnienia – wodzie mówimy nie? Rosołu nie odmówi!

Share: