in DZIKA STRONA

Gdzie dzikie zwierzęta chodzą do SPA?

at
dzikie-zwierzeta-chodza-spa

Po mniej lub bardziej stresującym dniu należy się relaks. Co najczęściej wybieramy? A no jeśli posiadamy wannę to gorącą kąpiel. Taki dajmy na to dzik, raczej do wanny sobie nie wskoczy, soli imbirowej nie wsypie i nie zaparzy herbatki zielonej, ale czy ma alternatywę? Ma! A jest nią babrzysko.

Zastanawialiście się kiedyś jak o higienę dbają mieszkańcy lasu i niekoniecznie mówimy tu o leśniczym? A no wybierają się do ustronnego miejsca jakim jest babrzysko. Mówiąc w skrócie – musi być dużo błota, trochę wody i koniecznie drzewka dookoła.

Babrzyska szczególnie umiłowały sobie dziki, ale jelenie również chętnie z nich korzystają. Tylko trochę to się przysłowiowej kupy nie trzyma bo przecież jak higiena w błocie?A dziki turlają się w tym błocie ile sił. Uwalniają im się endorfinki, ale również uwalniają się w ten sposób od owadów i pasożytów (letni bonus – niesamowita ulga gdy żar leje się z nieba). Po wyjściu z takiej kąpieli ich szatę pokrywa skorupa, która zasadniczo pełnić może dwie funkcje. Pierwsza to ochrona przed na przykład kleszczami a druga…to pancerz kiedy wybierają się na żer.Dlaczego babrzysko musi mieć w otoczeniu drzewka? Zupełnie nie chodzi tu o tworzenie nastroju a o względy praktyczne i „wyścig zbrojeń”. Nadmiar błota dziki lub jelenie wycierają właśnie w drzewa, następuje dalszy proces zabijania pasożytów. Takie malowanie drzew związane jest również z dodatkową warstwą pancerza, którą stanowi żywica – to szczególnie istotne dla odyńców i młodych samców, którym wycinają się kły. Tak uzbrojony dzik rusza w sezonie zimowym na huczkę, czyli walkę o względy samic. Gruba skorupa nie da mu supermocy jaką jest nieśmiertelność, ale może skutecznie uchronić ograny wewnętrzne przed uszkodzeniem.

Obserwując drzewa w okolicy babrzyska możemy szybko wywnioskować kto mieszka w okolicy. Dziki, które pozostawiają malowanie niżej czy jelenie, które dekorują drzewa nieco wyżej. Co bardzo istotne, jeśli zauważymy takie „błota” na swojej trasie nie podchodźmy zbyt blisko. Zapach człowieka może skutecznie odstraszyć zwierzynę a wbrew pozorom takich miejsc na leśnej mapie nie ma zbyt wiele.