POZA DOMEM

Dokarmianie zwierząt zimą – co musisz wiedzieć?

by Kasia-
dokarmianie-zwierzat-zima-musisz-wiedziec

Słowo klucz – DOKARMIANIE. W okresie zimowym zwierzęta dokarmiamy a nie karmimy. Mroźne miesiące to wyjątkowo trudny czas, ale we Wszystkim trzeba zachować umiar by braciom mniejszym nie zaszkodzić. Więc jak dokarmiać zwierzęta zimą?

Skrzypiący pod nogami śnieg, zamarznięty staw, gałęzie uginające się pod białym puchem…idealna sceneria spacerowa. A gdy mamy jeszcze słońce bajka! Brygada do wyjścia gotowa, ale jeszcze ktoś wpada na pomysł by stary chleb i bułki pokroić na kawałeczki dla kaczek! I fajnie, że chcecie pomagać, tylko dobrymi chęciami wiadomo co jest wybrukowane.

KACZKI I ŁABĘDZIE

Dokarmianie kaczek i łabędzie chlebem jest jak prowadzenie 4-latka co dwa dni do KFC czy innego McDonalda. Dziecku świecą się oczy na fastfoody, uwielbia je, ale jeśli jedzony jest w nieograniczonych ilościach i każdego dnia może doprowadzić do tragedii.

To nie jest tak, że chleb jest dla nich trucizną, ale nie oszukujmy się, kto daje kaczkom chleb na domowym zakwasie z dużą ilością ziaren bez soli? Tak myślałam. Ptactwo karmione chlebem może cierpieć na różne schorzenia układu pokarmowego, biegunki a także zespół chorobowy zwany „Anielskim Skrzydłem”. Cóż to takiego? To deformacja ostatniego stawu w skrzydle, w jej wyniku lotki nie układają się wzdłuż ciała a wystawiane są prostopadle na zewnątrz. Koniecznie przyjrzyjcie się na kolejnym spacerze czy kaczki w Waszej okolicy nie cierpią na tę przypadłość.

Dokarmianie ptactwa wodnego chlebem wpływa negatywnie nie tylko na wrażliwe stworzenia, ale również na ich otoczenie. Nie zjedzony i gnijący w wodzie chleb sprawia, że glony zachowują się niczym zielone ludziki na Krymie. Szybko postępująca aneksja prowadzi do nadmiernego pochłaniania tlenu, gnicia i wydzielania toksyn. A to wszystko jest szalenie groźne dla ryb! Nie bez znaczenia jest również zaciemnianie wody i utrudniony proces fotosyntezy.

Jak więc powinno wyglądać dokarmianie zwierząt zimą, które bytują w okolicach zbiorników wodnych? Dokarmiamy gdy temperatura spada mocno poniżej zera, gdy stawy czy jeziora zamarzają i zwierzęta mają bardzo utrudniony dostęp do pożywienia.

Kaczki i łabędzie są zwierzętami ROŚLINOŻERNYMI. Najlepiej podchodzić do nich jak do wegańskich znajomych. Dokarmianie zwierząt zimą, a zwłaszcza ptactwa wodnego powinniśmy rozpocząć od wizyty w warzywniaku. Łabędzie i kaczki bardzo ucieszą się z surowych lub ugotowanych( bez soli!) marchewek, kapusty, buraków, ziemniaków, kukurydzy a nawet winogron!

Najlepiej podchodzić do nich jak do wegańskich znajomych. Dokarmianie zwierząt zimą, a zwłaszcza ptactwa wodnego powinniśmy rozpocząć od wizyty w warzywniaku. Łabędzie i kaczki bardzo ucieszą się z surowych lub ugotowanych( bez soli!) marchewek, kapusty, buraków, ziemniaków, kukurydzy a nawet winogron!


img_3839


INNE OBIEKTY LATAJĄCE

Wiemy już jak powinno wyglądać idealne dokarmianie zwierząt zimą w wersji pływającej a co z wersją latająca? Wiecie, już samo przygotowanie karmnika to niesamowita zabawa! I wcale nie potrzebujecie do tego drewna, gwoździ i młotka. Czasem wystarczy baniak po 5 litrowej wodzie i kawałek drucika. Takie „partyzanckie” i prowizoryczne rozwiązania czasem stają się tymi najlepszymi.

Zanim jednak zabierzemy się za budowę i montaż karmnika warto do ręki wziąć Małego Księcia i przypomnieć sobie zdanie o oswajaniu. Jeśli już raz zaserwujesz ptakom pożywienie będziesz musiał robić to każdego dnia aż do wiosny.

PRZYPRAWY – nie żałujesz ich sobie w trakcie przygotowywania posiłków, ale w przypadku ptaków należy być bardzo skąpym. Sól i cukier nie są mile widziane. Dlatego nie wsypujemy do karmnika resztek po niedzielnym obiedzie!

TŁUSZCZE są niezbędne w diecie wielu gatunków ptaków, są źródłem cennej energii. Dodatkowo w smalcu możemy zatopić różne ziarna – za taki posiłek bez dwóch zdań należy się ptasia gwiazdka Michellin. Sikorki czy kowaliki bardzo ucieszą się ze słoniny, ale pamiętać należy by nie była solona!

Banan, gruszka, winogrono – widok w karmnikach rzadko spotykany a ptactwo chętnie je konsumuje. Ważne by wkładać je do karmnika kiedy temperatura jest dodatnia – ze względu na zawartość wody. Ryż, kasza jęczmienna, kasza gryczana też mogą pojawić się w karmniku – wersja surowa lub ugotowana.

No i oczywiście klasyka! Czyli rozdrobnione orzechy, płatki, nasiona i zboża. Gotowe mieszanki kupimy w wielu sklepach, ale z doświadczenia wiem, że korzystniej cenowo jest kupić osobno i miksować samodzielnie. Zimą ptakom brakuje również wody dlatego warto znaleźć miejsce na poidełko i regularnie ją wymieniać.