ZDROWIE

Ciało psa po śmierci – co się z nim dzieje?

by Kasia-
cialo-psa-po-smierci

Kiedy nasz ukochany przyjaciel odchodzi za tęczowy most rzadko kiedy zastanawiamy się nad fizjologią tego procesu. W grę wchodzą głównie emocje, wielki ból i poczucie straty. Chcemy tylko by ciało psa po śmierci traktowano godnie. Jeśli nie zmagacie się z właśnie teraz ze śmiercią swojego pupila lub nie stoicie przed podjęciem decyzji o uśpieniu zapraszamy Was do powtórki z lekcji biologii.

Znajomość cech śmierci jest niezwykle przydatna w medycynie i weterynarii sądowej. Pozwala w miarę dokładnie ocenić ile czasu minęło od śmierci zwierzęcia co może być bardzo istotne w przypadku gdy wykonywana jest sekcja zwłok na przykład dla celów sądowych. 

Zanim przejdziemy do cech śmierci, warto wiedzieć, że wyróżniamy trzy jej rodzaje:
-śmierć nagła
-śmierć naturalna
-
śmierć powolna


Nie żebym kogoś wysyłała do piachu, ale chyba wszyscy powinniśmy i sobie i zwierzętom życzyć śmierci naturalnej czyli starczej. Niestety możemy mieć również do czynienia ze śmiercią nagłą. Należą do niej:
-śmierć sercowa
-krwotoki z narządów
-śmierć wstrząsowa
-
uduszenie
-śmierć z oparzenia
-
udar cieplny
-odmrożenie i zamarznięcie
-
zatruciaWyróżniamy następujące stigmata mortis czyli oznaki śmierci:
bladość zwłok ( palor mortis)  – w wyniku spadku ciśnienia krwi i niedostatecznego ukrwienia skóry obserwujemy bladość pośmiertną ( praktycznie najłatwiejsze do zaobserwowania…u świń)
oziębienie ciała (frigor mortis) – na prędkość tego procesu ma wpływ wiele czynników od klimatu zaczynając, przez aktualną pogodę podążając a na okryciu zwłok kończąc. Średnio przyjmuje się, że w pierwszej dobie od śmierci temperatura spada o 1 stopień na godzinę a w ciągu drugiej doby o 0,2 stopnia na godzinę.
stężenie pośmiertne (rigor mortis) – chyba najbardziej charakterystyczny objaw z którym możemy mieć do czynienia. To nic innego jak maksymalne zesztywnienie. Ciało psa po śmierci sztywnieje od przodu ku tyłowi(mięśnie poprzecznie prążkowane). Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ spada stężenie ATP w mięśniach oraz wzrasta poziom kwasu mlekowego i obniża się pH prowadząc do skurczu mięśni. Przeciętnie stężenie pośmiertne utrzymuje się od 24 do 48 godzin.
plamy pośmiertne ( livores mortis) – najszybciej pojawiają się na bocznych powierzchniach szyi – są widoczne po 20-45 minutach od chwili zgonu na reszcie ciała „wychodzą” po godzinie. U Mileny byłyby cięższe do wykrycia, w przypadku Bezeta najwyraźniejsze powinny być w okolicy brzucha, podbrzusza, pachwin i na tej stronie ciała na której leżały zwłoki. Powstawanie plam pośmiertnych związane jest z opadaniem krwi pod wpływem siły ciężkości, ku miejscom położonym najniżej. Początkowo zabarwienie jest sinoczerwone pod wpływem procesów gnilnych przechodzi w zielonkawe.
rozkład gnilny (putrificatio) – na ich rozwój mają wpływ enzymy organizmu, enzymy wytwarzane przez drobnoustroje oraz działanie tlenu. Szybkość procesów gnilnych zależna jest od warunków zewnętrznych oraz wewnętrznych. Nie od dziś wiadomo, że ciało niejako „konserwuje się” gdy działa na nie niska temperatura a odwrotny efekt przynoszą ze sobą upały i wysoka wilgotność powietrza. Ciało psa po śmierci szybciej przechodzi rozkład gnilny gdy organizm był nieprawidłowo odżywiony lub pupil cierpiał na zaburzenia przewodu pokarmowego. Objawami rozpoczęcia rozkładu gnilnego są wzdęcia, plamy pośmiertne, pęcherze gnilne oraz woń  zwłok.

Procesy gnilne rozpoczynają się po około dwóch dniach od śmierci. Co dzieje się gdy zakopiesz Fafika w ogródku(chociaż nie powinieneś)? Po 4-5 latach zniszczone zostają chrząstki i więzadła, 3-7 lat potrzeba by zaniknęły części miękkie a kości odtłuszczają się dopiero po 5-10 latach!Bibliografia:
-Badanie pośmiertne w aspekcie weterynarii sądowej
Piotr Listos Magdalena Gryzińska Marek Kowalczyk
Weterynaria Sądowa  Zbigniew Michalski
Sekcja zwłok zwierząt praca zbiorowa pod redakcją Elżbiety Malickiej