ZDROWIE

Cherry Eye – takich wiśni nie chcemy oglądać

by Kasia-
cheery-eye-grozne-dla-psow

Sezon na wiśnie w pełni. Jednak są takie wiśnie, których oglądać nie chcemy, ale czasem musimy. Cherry eye słyszeliście o tej jednostce chorobowej? Mam nadzieje, że nie, ale odrobina i formacji „na zaś” nigdy nie zaszkodzi

Mops, Basset, Beagle, Bernardyn, Bokser, Buldogi, Cavalier, Cocker Spaniel, Bull Terier to tylko niektóre z ras szczególnie narażonych na Cherry Eye. Ale co to właściwie jest? W żołnierskich słowach to wypadnięty gruczoł trzeciej powieki.

PRZYCZYNA

I tu trochę strzelamy głową w mur i gdybamy. Nie można jasno określić dlaczego u danej rasy gruczoł wypada nagminnie a u innych to się nie zdarza. Moze to być spowodowane oslabieniem które niesie ze sobą infekcja bakteryjna/wirusowa. A może natura wyposażyła delikwenta w niedorozwój wlokienek, które trzymają gruczoł trzeciej powieki w miejscu.

PO CO TRZECIA POWIEKA?

Po co komu trzecia powieka? Jest ona niezbędna by gałka oczna była chroniona, nawilżona i oczyszczona. Jak widzicie to nie byle jaki twór a ważna frakcja w organizmie psiaka!

I CYK WYPADŁO

Trzecia powieka wypada! Tego nie da się nie zauważyć. Cherry eye ta nazwa nie wzięła się znikąd. W przynosowym kąciku oka pojawia się coś co przypomina mniejsza lub większa wiśnie o intensywnym czerwono-różowym kolorze. Cóż z tym zrobić? Co najważniejsze – nie bagatelizować. To koniecznie musi zobaczyć weterynarz.

LECZENIE

Ważne, jeśli nie najważniejsze. Trzeciej powieki jak zębów pozbywamy się tylko w ostateczności!

Po pierwsze leczenie zachowawcze – z jakiegoś powodu obawiasz się interwencji chirurgicznej – możesz postawić na stosowanie kropli i „wmasowanie” gruczołu. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że problem będzie nawracał.

Po drugie leczenie chirurgiczne. Najpopularniejsza obecnie metoda leczenia wiśniowego oka to metoda kieszonkowa. Na trzeciej powiece robi sie kieszonkę, odprowadzamy do niej gruczoł, zaszywamy i szykujemy się na rekonwalescencję. Możliwe powikłanie? Zespół suchego oka a także ponowne wypadanie gruczołu.