POZA DOMEM, ZE ŚWIATA

Chcesz znać pogodę? Obserwuj zwierzęta!

by Kasia-
chcesz-znac-pogode-obserwuj-zwierzeta

Pogoda jest zawsze tylko czasem ubranie jest złe. Dawno temu, pewien rolnik powiedział mi, że prognozy pogody ogląda, ale najlepszą mapę meterologiczną ma w oborze. Krowa jak Cyganka prawdę Ci powie! O pogodzie rownież!

Z tą krową jak dokladnie było nie pamietam, nie mogę sobie przypomnieć czy przed zmianą pogody ma gorszą, przed dniem deszczowym dawała mleka mniej czy więcej, ale na chłopski rozum, chyba jednak mniej.

Czy tylko krowy mogłyby zastąpić Gardias i Cegielską? Wielu obserwatorów zwierząt i naukowców twierdzi, że większość „braci mniejszych” ma wbudowany wewnętrzny barometr. Bo często o być albo nie być się rozbija.

Czy jest popularniejsza „wróżka od pogody” niż jaskółka? Chyba nie ma. Jaskółka lata nisko deszcz będzie jak nic. Tylko przypisywać jej całe zasługi to taki sobie pomysł. Jaskółka lata nisko bo Magda Gessler się w niej odzywa i jedzenia szuka. A to właśnie owady przed deszczem gdy zmienia się ciśnienie i wilgotność powietrza obniżają swój lot. Owady wyczuwają, jaskółka przypisuje sobie zasługi. Proste? Proste.

Eau de żaba! Ulubione perfumy mileny to również naturalna pogodynka barometr. Przed burzą te wątpliwej urody osobniki opuszczają akweny wodne i wychodzą na brzeg przy czym głośno „drą japy”, ale milczenie żab to również nic dobrego to znak, że nadchodzi ochłodzenie. Przysmak francuzów gdy pełza sobie po ziemi to możemy się spodziewać, że armagedon nie nastąpi. Jednak jeśli ślimaki wdrapują się na budynki czy drzewa może to oznaczać załamanie pogody.

Kury przed deszczem tarzają się w piasku a koguty są buńczuczne i skore do zadymy. Na niepogodę tłuką się również kaczki i gęsi. Gdy mrówki zatykają otwory do mrowiska – czeka nas dezcz, ale gdy mrówki pospiesznie z tego miejsca uciekają, możemy spodziewać się prawdziwego solidnego oberwania chmury.

Obserwowaliście kiedyś zwierzęta i owady pod kątem pogody? Wierzycie w takie „naturalne” prognozy? Komu ufacie z tego grona najbardziej? Jaskółki o pogoda to wasz wybór? A może znacie innych „metereologów” ?