ZE ŚWIATA

Animalpastor? Po co to komu?

by Kasia-
animalpastor-po-co-to-komu

Według doktryny katolickiej nie spotkamy się z naszymi pupilami w niebie ponieważ zwierzęta nie mają duszy. Ba jeden z katolickich „celebrytów” który musi wypowiedzieć się w każdym temacie, stwierdził w jednym z numerów Rzeczpospolitej, że „zwierzęta które osobami nie są i nie mogą być podmiotami moralnymi, praw nie mają”

Całe szczęście inne zdanie przejawiały dwie głowy kościoła Papież Jan Paweł II oraz Papież Franciszek. Pierwszy stwierdził, że zwierzęta są niemal tak blisko boga jak ludzie. Aktualnie „panujący” wyraził się również dość jasno: Pewnego dnia zobaczymy nasze zwierzęta znów w wieczności Chrystusa. Raj jest otwarty dla wszystkich boskich stworzeń.

W jakim celu wjeżdżamy w tematy światopoglądowe i religijne? Ponieważ w Międzynarodowym Dniu Zwierząt dowiedzieliśmy się o takiej osobistości jak animalpastor. Przesada? Etyczne traktowanie zwierząt nigdy nie powinno określane być przesadą.

Tomasz Jaeschke to człowiek, animalpastor, który podbił moje serce jedną wypowiedzią dla magazynu Vege: Wiem, że nie każdy musi być takim wariatem jak ja, i twierdzić że zwierzęta mają taką samą duszę jak ludzie, ale chciałbym żeby kościół pochylił się nad ich niezasłużonym cierpieniem. Chciałbym usłyszeć: rodzice, dzieci nie można bezkarnie męczyć zwierząt.

Kim tak właściwie jest i skąd się wziął? To były ksiądz z Poznania, który porzucił sutannę, ale nie porzucił krzewienia wiary. Dziś mieszka poza granicami Polski. W Berlinie pracuje z trudną młodzieżą i niepełnosprawnymi dziećmi. A poza pracą jest prawdopodobnie jedynym duszpasterzem zwierząt na naszym kontynencie.

Tomasz Jaeschke jest twórcą Animal Spirit Church. Sami o sobie pisza: Animal Spirit Church to Kościół otwarty na każdego, komu cierpienie ludzi i zwierząt nie jest obojętne i kto pragnie położyć temu cierpieniu kres. To Kościoł bez granic i podziałów. Nie musisz się we wszystkim z nami zgadzać i wierzyć tak jak my wierzymy. Wystarczy, byś chciał wspólnie z nami pochylić się nad ich cierpieniem.

Na stronie ASC znajdziemy założenia/tezy którymi kieruje się organizacja. Jest ich aż 96 więc przytoczę tylko kilka z nich.

Jednym z najważniejszych zadań i powołań Kościoła jest stawanie po stronie uciśnionych i potrzebujących pomocy. Wykluczenie z tej misji cierpiących istot zwierzęcych sprzeciwia się duchowi tego powołania.

Wspólnoty chrześcijańskie, zobowiązane są przygarniać do siebie, nie tylko znajdujące się na marginesie lub będące w potrzebie istoty ludzkie, ale i istoty zwierzęce.

Zwierzętom przysługuje to samo co człowiekowi niezbywalne prawo do ochrony prawnej, prawo do życia w wolności i szczęściu.

Nie istnieją zwierzęta przemysłowe, hodowlane, doświadczalne, domowe czy dzikie. Istnieją zwierzęta – istoty czujące.

Stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy wobec zwierząt, jest krokiem wstecznym w procesie cywilizacyjnego rozwoju człowieka; dla chrześcijanina, człowieka wierzącego, dodatkowo odrzuceniem powołania, do którego został on wezwany jako dziecko Boże

Zapytacie pewnie o realne, namacalne działania Animalpastora i słusznie. Dochód ze sprzedaży książek, które napisał staje się namacalny. Zamienia się w karmę i inne potrzebne w schroniskach rzeczy. Poza tym Tomasz Jaeschke przybywa do przytulisk by pobłogosławić psy. Bzdura? Dla większości pewnie tak, ale pracownicy schronisk zauważają niesamowite zmiany w zachowaniu swoich podopiecznych w trakcie spotkań. Umówmy się jednak, że oddźwięk marketingowy również nie jest bez znaczenia. Gdzie pojawia się animalpastor pojawia się zainteresowanie i rozgłos a to zawsze dobrze służy tego typu miejscom. Jeśli chociaż jeden psiak po takich wizytach znajduje dom – to zawsze warto. Jeśli podnosi się dyskusja o traktowaniu zwierząt – to zawsze warto!

Poniżej zobaczycie zdjęcia Monik Wende zrobione w czasie wizyty Animalpastora w przytulisku Fundacji Człowiek Dla Zwierząt. Jeśli chcecie i możecie w jakiś sposób pomóc tamtejszym psiakom, kliknijcie w poniższy link!
FUNDACJA CZŁOWIEK DLA ZWIERZĄT

14519885_694517020697695_302737115785398946_n
14469713_694519774030753_5284135301768672942_n