Bez kategorii

Ale ząbki to ty szanuj!

by Kasia-
ale-zabki-to-ty-szanuj

Jeśli żyliście w czasach w których na MTV leciała muzyka a nie licealne ciąże z pewnością kojarzycie teledyski amerykańskich raperów skrzące się od złotych i platynowych zębów. Okazuje się, że amerykańskie psy wojskowe wcale nie są od nich gorsze i maja zęby…tytanowe. Psiaki, które wyposażone są w tak drogie implanty – 2000 dolarów sztuka- bez problemu przegryzają metal czy kamizelkę kuloodporną. Psiaki do zadań specjalnych brały udział na przykład w zatrzymaniu Bin Ladena. Twój Fafik niekonieczne musi prowadzić tak aktywne życie, ale na jego paszczę musisz zwracać uwagę

Myłeś/myłaś dziś zęby? Pewnie tak. A Twój pies? Sam sobie ich nie umyje to oczywiste. Nie ma szans by włączyć do rytuałów szczotkowanie? To może chociaż nowa zabawka, która ściera kamień nazębny, albo sucha karma lub surowizna? Wprowadź chociaż jeden element a już będziecie krok do przodu w kierunku pięknego i co najważniejsze zdrowego uśmiechu.

Problem wydaje się być banalny, ale jeśli otworzyć paszczę kilku psów znajomych to przynajmniej połowa ma problemy z minimum kamieniem nazębnym, minimum bo z paszczy można dowiedzieć się znacznie więcej. Na zęby pupila najczęściej zaczynamy zwracać uwagę, gdy z zionie do nas średnio przyjemnym zapachem. A objawami nadchodzących poważnych problemów może być już nadmierne ślinienie czy brak apetytu.

Wracając jednak do zapachu, możesz wcielić się w rolę senseliera. Niestety nie będzie odróżniania Pacco Rabanne od Chanel. Czujesz amoniak? Być może psiak ma problemy z mocznicą. Mdlący, cuchnący wydech może być oznaką zapalenia migdałków, owrzodzenia przewodu pokarmowego czy nawet nowotworu w zaawansowanym stadium.

Spójrzcie na skan z książki Stomatologia Małych Zwierząt Cedric Tutt. Kamień nazębny to naprawdę pikuś, ale widzicie jak istotne jest obserwowanie paszczy i wydechu.


zrzut-ekranu-2016-11-10-o-13-16-46


Moje psiaki nie wykazują przesadnego entuzjazmu na hasło: pokaż zęby. I w zasadzie 3/4 czworonogów maks co pokaże to śluzówkę. Dobre i to bo z niej też kilku rzeczy możemy się dowiedzieć.

O zmianach w śluzówce w swojej publikacji Zarys Stomatologii Weterynaryjnej wspomina Jerzy Gawor. Daje sobie rękę uciąć, że po przeczytaniu tego podejdziecie do psa i sprawdzicie co mu w paszczy piszczy. Do dzieła.
śluzówka sucha – odwodnienie
śluzówka blada – niedokrwistość lub obniżone ciśnienie tętnicze
śluzówka sina – niedotlenienie
śluzówka intensywnie czerwona:
-zaczerwienienie zlokalizowane na brzegach dziąseł – zapalenie przyzębia
-równomierne zaczerwienienie przy normalnej grubości – gorączka lub przekrwienie czynnościowe
-pojedyncze owrzodzenia o wyniosłych brzegach – możliwe występowanie procesów nowotworowych
-rozsiane zmiany z niewielkimi nadżerkami – schorzenia o podłożu immunologicznym

Najczęściej występujące schorzenia u szczekających pacjentów? Parodontoza. Zapalenie dziąseł. Zapalenie przyzębia.

W przypadku Mileny nie było konieczności przeprowadzenia zabiegu sanacji(usuwanie kamienia) Bezet miał go przy okazji narkozy do innego działania. Chociaż jest to zabieg prosty i szybki pewnych elementów nie można zaniechać.

Sanację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie pozwólcie na jego podanie jeśli nie została wykonana kwalifikacja do zabiegu – badania krwi, ewentualne badania kardiologiczne. W dużej mierze problem usuwany jest sprzętem ultradźwiękowym, ale niektórzy wspomagają się kleszczami ekstrakcyjnymi, sierpami, lemieszami czy pilniczkami. Po oczyszczeniu następuje polerowanie koron zębowych. Opcjonalna jest fluoryzacja zębów. Po tych wszystkich czynnościach następuje pokrycie koron zębowych substancją izolującą i wybudzanie dzielnego pacjenta.

A po tym wszystkim czas wrócić do punktu pierwszego czyli PROFILAKTYKI.


img_5238


 

Share: